FILM

 

Rok 1971. Ogólnopolskie sympozjum artystyczne „Ziemia Zgorzelecka”. Wrocławski artysta Konrad Jarodzki bierze kilka szpul bawełnianej taśmy i udaje się do pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Tam rozciąga kilka kilometrów białej materii, próbując w szaleńczym wysiłku okiełznać niejako znajdującą się wokół przestrzeń. Tak powstaje akcja „Zapis przestrzeni”. Do dziś na zdjęciach z tego wydarzenia uderza kontrast między przecinającą powietrze rachityczną taśmą a dominującym, bezdusznym, budzącym niepokój krajobrazem. Fascynująca manifestacja kruchości działań jednostki w zderzeniu z naturą, kulturą i jednocześnie świadectwo niezłomności ludzkiego dążenia w próbach nadawania sensu otaczającej nas rzeczywistości. Symbol życia i twórczości Konrada Jarodzkiego, a może i człowieka w ogóle.

„W absolutnej ciszy” to stworzony przez Łukasza Śródkę pełnometrażowy portret wybitnego artysty i uznanego pedagoga, nestora wrocławskiego środowiska Konrada Jarodzkiego, prywatnie dziadka reżysera. Film skupiony, precyzyjnie kadrowany i toczący się niespiesznie, mówi o życiu i twórczości malarza, który mimo swych 90 lat nieustannie tworzy obrazy. Już na początku wprowadzani jesteśmy w monumentalny pejzaż, który ewidentnie inspiruje malarza, a kolejne sceny są niczym innym jak ożywającymi w realu malarskimi wizjami. To film intymny, głęboki i pełen zadumy. Poza wypowiedziami bohatera narrację wyznaczają analizy zaproszonych innych twórców, historyków i krytyków sztuki, które przedzielane są dokumentacją prac i świetnym materiałem archiwalnym przypominającym powojenne życie Wrocławia. Wśród nich są również zdjęcia i fragmenty filmów z pracowni prof. Konrada Jarodzkiego, będącej oazą wolności we wrocławskiej uczelni plastycznej.                       

Agata Saraczyńska, „Gazeta Wyborcza Wrocław”

Odbiera świat wizualnie i nie wyobraża sobie, aby czegoś nie zobaczył. W jego pracowni na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych studenci mogli „żyć naprawdę”, uciec od przygnębiającej komunistycznej rzeczywistości. To był tygiel, w którym spotykali się poszukujący, myślący i eksperymentujący artyści. Konrad Jarodzki otwierał drzwi i mówił: Róbcie, co chcecie. Dawał ogromną przestrzeń wolności. W dokumencie W absolutnej ciszy Łukasz Śródka opowiada o swoim dziadku Konradzie Jarodzkim. Znany wrocławski malarz, profesor, były rektor Akademii Sztuk Pięknych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych współpracował ze słynną Grupą Wrocławską. To poetycka wizja artystycznej drogi malarza spleciona z opowieściami wrocławskich twórców, m.in. wywodzących się z jego pracowni i krytyków sztuki. Reżyser podgląda bohatera również podczas wernisażu wystawy Zniekształcona przejrzystość w Nowym Jorku. W pracach Jarodzkiego abstrakcja miesza się z ekspresją, a w filmie Śródki melancholia łączy się z szacunkiem dla dorobku mistrza.                    

Marcin Radomski, 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty”

      NAGRODY I FESTIWALE

„ZWYCIĘZCA. 9. DOLNOŚLĄSKI KONKURS FILMOWY 2014”

„ZWYCIĘZCA. 24. ANN ARBOR POLISH FILM FESTIVAL 2017”

“NAGRODA PREZYDENTA MIASTA LEGNICY. 2. FESTIWAL FILMÓW DOLNOŚLĄSKICH ZŁOTY SAMORODEK W ZŁOTORYI 2017”

„OFICJALNA SELEKCJA. 17. MFF T-MOBILE NOWE HORYZONTY 2017”

„OFICJALNA SELEKCJA. 11. IRAN INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL 2017”

      NAGRODY I FESTIWALE

„ZWYCIĘZCA. 9. DOLNOŚLĄSKI KONKURS FILMOWY 2014”

„ZWYCIĘZCA. 24. ANN ARBOR POLISH FILM FESTIVAL 2017”

“NAGRODA PREZYDENTA MIASTA LEGNICY. 2. FESTIWAL FILMÓW DOLNOŚLĄSKICH ZŁOTY SAMORODEK W ZŁOTORYI 2017”

„OFICJALNA SELEKCJA. 17. MFF T-MOBILE NOWE HORYZONTY 2017”

„OFICJALNA SELEKCJA. 11. IRAN INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL 2017”